Bilgisayarın çevre birimleri


  • Bilgisayar
  • 12 Haz 2013
  • Admin
  • 236 Okunma
  • Yorum Yok

Bilgisayarın çevre birimleri

Bilgisayara bilgi girişi veya bilgisayardan bilgi çıkışı yapabilen kısımlara çevre birimleri denir.

1.Giriş birimleri:

Bilgisayara bilgi girişi yapabilen kısımlara giriş birimi denir.
Örnek: Klavye ( Yazı-komut girişi), Fare (Komut girişi), Mikrofon( Ses girişi ), Kamera ( Görüntü girişi ), Tarayıcı ( Fotoğraf, Yazı girişi), Oyun çubuğu ( Oyun yönlendirme girişleri), Touchpad, Trackball, Dokunmatik ekran.

Bu birimleri kısaca inceleyecek olursak.

Klavye ( Keyboard ): Bilgisayarın, yazı yazmak ve komut vermek gibi işlemleri yapabilmesini sağlayan temel giriş birimidir.

Fare (Mause): Menü komutlarını yada araç çubuğundaki düğmeleri tıklayıp etkin duruma getirmek için fare işaretçisini yada imlenicini taşımak bir seçim belirlemek için kullanılan bir parçadır.

Mikrofon (Mic): Bilgisayara ses girişinin yapıldığı birimdir.

Kamera ( Webcam): Bilgisayara görüntü girişinin yapıldığı birimdir.

Tarayıcı (Scanner): Fotoğraf, Resim, Yazılı doküman gibi genelde kağıt üzerinde bulunan belgelerin bilgisayar ortamına aktarılması için kullanılan giriş birimidir.

Dokunmatik Yüzeyler (Touchpad): Bir yüzey üzerinden parmak hareketleriyle imlecin hareketini sağlar genellikle dizüstü(laptop) bilgisayarlarda kullanılır.

Dokunmatik ekran: Ekranda görünen simge veya butonların kullanımında optik kalem veya parmak temasına duyarlı ekranlardır. Mini bilgisayar, Tablet, Yeni nesil dokunmatik laptoplar ve banka ATM’lerinde kullanılır.

2. Çıkış birimleri

Bilgisayardan veri çıkışı sağlayan bilgisayar parçalarıdır.
Örnek: Ekran( Görüntü çıkışı), Yazıcı ve Çizici ( Bilgileri kağıda döken birim ), Hoparlör ( Ses)

Bu birimleri kısaca açıklayacak olursak

Ekran ( Monitör) : Bilgisayar kullanıcılarının yaptıkları işlemleri görebilmesini sağlayan görsel çıkış birimidir. Crt ve Lcd olmak üzere ikiye çeşittir. Görüntü ekrandaki pixellerin yanıp sönmesi durumudur. Ekrandaki pixel sayısı ve sıklığı görüntü kalitesini belirler.

Yazıcı ( Printer ): Bilgisayar ortamında hazırlanan metnin, resmin, fotoğrafın kağıda aktarılmasını sağlayan çıkış birimidir. 3 çeşit yazıcı vardır bunlar.

  • Nokta vuruşlu yazıcılar
  • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar
  • Lazer yazıcılar

Çizici ( Ploter ): Bilgisayar ortamında hazırlanan mühendislik çizimlerini kağıda aktarılmasını sağlayan çıkış birimidir.

Hoparlör (Speaker): Bilgisayardaki dijital seslerin çıkışını sağlayan birimdir.

Bu yazı uğrak blogunun yazarı Eray Uluslu tarafından yazılmıştır. Yazının bir kısmı yada tamamının ve kullanılan görsellerin kaynak belirtilmeden alınması ve kullanılması yasaktır.

Etiketler:, ,

Eray Uluslu

Benzer Yazılar

Masa üstü bilgisayarınızdan kablosuz internet

Diz üstü bilgisayarınızı kablosuz bir ağa bağlamak zaten çok kolay, bilgisayarımızı açtığımız zaman Wi-Fi connect kartımız tanınmış bir ağ varsa otomatik bağlanıyor eğer yok ise bağlantı var diyerek bize yakın çevremizde bağlanabileceğimiz kablosuz ağlar olduğunu bildiriyor. Fakat masa üstü bilgisayarlarda bu durum biraz daha karmaşık hal alıyor. Peki nasıl içerisinde Wi-Fi connect kartı olmayan bir masa üstü...

Windows 8′e “Başlat Menüsü” Eklemek

Windоws 8, hızlа уауılmауа dеvаm еdiуоr. Bir çоk Windоws 7 kullаnıсısı Windоws 8′е gеçmiş durumdа. Windоws 8′е gеçеr gеçmеz еn dikkаt çеkеn еksiklik, уа dа уеnilik diуеlim; bаşlаt mеnüsünün оlmаmаsı. Bu durum уıllаrdır аlışаgеlmiş düzеni bir hауli bоzdu. Bundаn dоlауı Stаrdосk, huzursuz оlаn kullаnıсılаrın ihtiуаçlаrı dоğrultusundа hеmеn bir еklеnti уауınlаdı.  Bu еklеnti sауеsindе Windоws 8‘е...
Makale'ye Yorum Yapın

FACEBOOK TAKİP EDİN