reklam

Bilgisayarın çevre birimleri

Bilgisayarın çevre birimleri

Bilgisayara bilgi girişi veya bilgisayardan bilgi çıkışı yapabilen kısımlara çevre birimleri denir.

1.Giriş birimleri:

Bilgisayara bilgi girişi yapabilen kısımlara giriş birimi denir.
Örnek: Klavye ( Yazı-komut girişi), Fare (Komut girişi), Mikrofon( Ses girişi ), Kamera ( Görüntü girişi ), Tarayıcı ( Fotoğraf, Yazı girişi), Oyun çubuğu ( Oyun yönlendirme girişleri), Touchpad, Trackball, Dokunmatik ekran.

Bu birimleri kısaca inceleyecek olursak.

Klavye ( Keyboard ): Bilgisayarın, yazı yazmak ve komut vermek gibi işlemleri yapabilmesini sağlayan temel giriş birimidir.

Fare (Mause): Menü komutlarını yada araç çubuğundaki düğmeleri tıklayıp etkin duruma getirmek için fare işaretçisini yada imlenicini taşımak bir seçim belirlemek için kullanılan bir parçadır.

Mikrofon (Mic): Bilgisayara ses girişinin yapıldığı birimdir.

Kamera ( Webcam): Bilgisayara görüntü girişinin yapıldığı birimdir.

Tarayıcı (Scanner): Fotoğraf, Resim, Yazılı doküman gibi genelde kağıt üzerinde bulunan belgelerin bilgisayar ortamına aktarılması için kullanılan giriş birimidir.

Dokunmatik Yüzeyler (Touchpad): Bir yüzey üzerinden parmak hareketleriyle imlecin hareketini sağlar genellikle dizüstü(laptop) bilgisayarlarda kullanılır.

Dokunmatik ekran: Ekranda görünen simge veya butonların kullanımında optik kalem veya parmak temasına duyarlı ekranlardır. Mini bilgisayar, Tablet, Yeni nesil dokunmatik laptoplar ve banka ATM’lerinde kullanılır.

2. Çıkış birimleri

Bilgisayardan veri çıkışı sağlayan bilgisayar parçalarıdır.
Örnek: Ekran( Görüntü çıkışı), Yazıcı ve Çizici ( Bilgileri kağıda döken birim ), Hoparlör ( Ses)

Bu birimleri kısaca açıklayacak olursak

Ekran ( Monitör) : Bilgisayar kullanıcılarının yaptıkları işlemleri görebilmesini sağlayan görsel çıkış birimidir. Crt ve Lcd olmak üzere ikiye çeşittir. Görüntü ekrandaki pixellerin yanıp sönmesi durumudur. Ekrandaki pixel sayısı ve sıklığı görüntü kalitesini belirler.

Yazıcı ( Printer ): Bilgisayar ortamında hazırlanan metnin, resmin, fotoğrafın kağıda aktarılmasını sağlayan çıkış birimidir. 3 çeşit yazıcı vardır bunlar.

  • Nokta vuruşlu yazıcılar
  • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar
  • Lazer yazıcılar

Çizici ( Ploter ): Bilgisayar ortamında hazırlanan mühendislik çizimlerini kağıda aktarılmasını sağlayan çıkış birimidir.

Hoparlör (Speaker): Bilgisayardaki dijital seslerin çıkışını sağlayan birimdir.

Bu yazı uğrak blogunun yazarı Eray Uluslu tarafından yazılmıştır. Yazının bir kısmı yada tamamının ve kullanılan görsellerin kaynak belirtilmeden alınması ve kullanılması yasaktır.

Kategori: Bilgisayar

Benzer Konular

Masa üstü bilgisayarınızdan kablosuz internet

Masa üstü bilgisayarınızdan kablosuz internet

Diz üstü bilgisayarınızı kablosuz bir ağa bağlamak zaten çok kolay, bilgisayarımızı açtığımız zaman Wi-Fi connect kartımız...

Yukarı